نعناع
۰
نعناع سبزی خشک ناب

۱. نعناع و کاهش وزن

نعناع می‌تواند سلاح سری شما برای کاهش وزن باشد. نعناع آنزیم‌های هضم غذا را تحریک کرده تا مواد مغذی را از غذا جذب کنند و چربی را به‌عنوان انرژی، استفاده کنند. در سال ۲۰۰۳، محققان به بررسی ۱۴ گیاه و ادویه پرداختند تا اثر آنها را روی فعالیت آنزیم‌های گوارشی درون پانکراس و روده‌ی کوچک موش‌ها مطالعه کنند.

محققان پی بردند که نعناع یکی از مؤثرترین گیاهانی بود که باعث تحریک این فعالیت‌ها و تبدیل غذا به انرژی می‌شد. سیستم گوارش انسان‌ها نیز بسیار به  موش‌ها شبیه است. با اضافه کردن نعناع به رژیم غذایی، بیشتر چربی‌‌های مصرفی به انرژی تبدیل می‌شوند.

سبزی خشک نعناع نعنا
سبزی خشک ناب، نعنا.

۲. نعناع و سوءهاضمه و گاز معده

این دو عارضه از بدترین مشکلات گوارشی هستند که یک فرد می‌تواند آنها را تجربه نماید. انسان‌های باستان برای کنترل گاز معده معمولا کمی نعناع را می‌جویدند. باور بر این است که نعناع سبب بهبود جریان صفرا، درون معده گردیده و به هضم غذا کمک می‌کند. به همین دلیل، مصرف چای نعناع یک داروی خانگی برای درمان نفخ شکم و درد ناشی از گاز معده و نفخ می‌باشد.

۳. نعناع سبب افزایش هشیاری ذهنی و حافظه می‌شود

دفعه‌ی بعد که قصد انتخاب خوشبوکننده‌ای برای دهان را داشتید، بهتر است سراغ انواع نعناعی آن بروید.

مطالعه‌ای که اخیراً انجام شده نشان می‌دهد افرادی که آدامس نعناعی می‌جوند، از هشیاری و حافظه‌ی بیشتری نسبت به بقیه برخوردارند.

۴. نعناع سبب کاهش آلرژی‌های فصلی می‌شود

نعناع دارای نوعی آنتی‌اکسیدان به نام اسید رزمارینیک است. این آنتی‌اکسیدان در انواع گیاهان وجود دارد اما هیچ‌‌یک به اندازه‌ی نعناع دارای این ماده‌ی ارزشمند نیستند. تحقیقات زیادی روی اثر این ماده بر آلرژی‌های فصلی انجام شده است و به‌خاطر خواص ضدالتهابی‌اش، یکی از مؤثرترین روش‌های درمانی علائم آلرژی می‌باشد.

۵. نعناع و خواص ضددرد آن

هنگامی که سردرد داشتید، به‌جای رفتن به داروخانه، کمی نعناع مصرف کنید. بنا به نتایج تحقیقات دانشگاه نیو‌کاسل، جویدن نعناع به اندازه‌ی مسکن‌های موجود در بازار مؤثر می‌باشد. دانشمندان ترکیبات ضددرد نعنای برزیلی را امتحان کرده و دریافتند که اثر آن به اندازه‌ی آسپرین‌های مصنوعی می‌باشد.

۶. اثر نعناع روی سرماخوردگی

 

 

سرماخوردگی سبب افزایش خلط و آبریزش بینی می‌‌گردد. شاید گاهی اوقات نیاز داشته باشید تا دارو مصرف کنید اما نعناع نیز می‌تواند همان اثر را داشته باشد. همچنین مصرف نعناع همراه با چای، سبب رفع گلودرد می‌گردد.

 

۷. نعناع به درمان حالت تهوع کمک می‌کند

اگر حالت تهوع دارید می‌توانید چند برگ نعناع را در کف دست خود خرد و آنها را بو کنید. رایحه‌ی این گیاه به‌سرعت حال شما را خوب خواهد کرد.

۸. نعناع سبب آسانی فرایند شیردهی به کودک می‌‌گردد

محققان باور دارند که نعناع در درمان درد ناشی از شیردهی به کودک بسیار مؤثر می‌باشد. تحقیق منتشر شده در مجله‌ی (Breastfeeding) نشان می‌دهد که آب نعناع جلوی ترک خوردن نوک پستان‌ها و درد آنها را می‌گیرد.

۹. نعناع به درمان خارش پوست کمک می‌کند

از نعناع می‌توان برای درمان خارش پوست ناشی از گزش حشرات، حساسیت و جوش استفاده نمود. شما می‌توانید به صورت موضعی، نعناع را روی پوست قرار دهید و سبب آرامش آن گردید.

سبزی خشک ناب، نعنا.
سبزی خشک ناب، نعنا.

۱۰. نعناع به درمان سندرم روده‌ی تحریک‌پذیر کمک می‌کند

آمار مبتلایان به این بیماری بسیار بالا است. در سال ۲۰۱۱ در آمریکا از هر ۵ نفر یکی به سندرم روده‌ی تحریک‌پذیر مبتلا شده بود. اولین بار محققان استرالیایی نشان دادند که نعناع چطور به درمان این عارضه کمک می‌کند.

آنها در تحقیقات‌شان نشان دادند که چطور نعناع درون روده‌ی بزرگ یک کانال ضددرد ایجاد می‌کند و درد ناشی از التهاب را در دستگاه گوارش برطرف می‌کند. البته مهم است که بدانید روغن نعنا باید مستقیما درون روده‌ی بزرگ قرار بگیرد تا اثر خود را نشان بدهد. مصرف کپسول‌های ژلاتینی معمول فقط سبب ایجاد بازگشت اسید معده می‌‌گردد.

شرکت خشکبار و سبزی خشک فردوس ناب

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

0

بالا

X