مدت زمان نگهداری انواع سبزی خشک و ادویه ها
۰
خشکبار و سبزی خشک فردوس ناب

سبزی خشک و ادویه جات به نظر جاودانه می آیند اما حقیقت این است که انواع سبزیجات خشک و ادویه جات هم تاریخ انقضا دارند.

با استفاده از راهنمایی که به نقل از شرکت خشکبار و سبزی خشک فردوس ناب در ادامه خدمتتان ارائه می گردد می توانید کاری کنید کابینت ادویه جات خانه از تبدیل شدن به موزه نجات پیدا کند، همچنین به شما می آموزیم که چگونه آنها را نگهداری کنید تا طعمشان تا مدت ها معطر و ماندگار بماند.

از کجا بفهمیم سبزی و ادویه ها قدیمی شده اند؟

سبزیجات خشک و ادویه جات به نظر جاودانه می آیند، اگر نگاهی به قفسه ادویه جات مادربزرگتان بیندازید خواهید دید برخی از آن ادویه جات سنشان از شما هم بیشتر است! اما حقیقت این است که اگر تمایل دارید از حداکثر مزیت سبزیجات خشک و ادویه جات بهره ببرید باید متوجه تاریخ ماندگاری آنها نیز باشید. از نظر فنی همچنان خوراکی به حساب می آیند، اما وقتی دیگر مزیتی ندارند و یا قدرتشان در تغییر طعم غذا کم شده دلیلی ندارد که استفاده شوند.

خشکبار و سبزی خشک فردوس ناب

طول عمر سبزی خشک و ادویه جات

طول عمر ادویه جات و سبزی خشک به نوع آماده سازی و نحوه نگهداری شان مربوط می شود. ادویه جات خرد شده، ادویه جات کامل، و سبزیجات خشک شده هر کدام به نحوی عمرشان بالا می رود.

ادویه جات خرد شده

ادویه جاتی که خوب خرد شده و تبدیل به پودر شده باشند، مانند جوز هندی، دارچین، زیره سبز، و کاری، ۲ تا ۳ سال دوام دارند.

ادویه جات کامل

ادویه جات کامل مانند چوب میخک و دارچین، که به همان شکل کامل و طبیعی خود خشک شده اند طول عمر بیشتری خواهند داشت. این ادویه جات کامل را قبل از اینکه بی خاصیت شوند می توانید ۴ تا ۵ سال نگهداری کنید. در این میان یک استثنا وجود دارد و آن فلفل کامل است، که حدود ۵ تا ۶ سال هم دوام می آورد.

انواع سبزی خشک

انواع سبزی خشک مانند سبزی خشک ریحان، سبزی خشک جعفری و پونه کوهی ۲ تا ۳ سال دوام خواهند داشت. که اگر در همان شکل طبیعی خود خشک و نگهداری شوند، ممکن است کمی بیشتر هم عمر کنند، چیزی حدود ۳ الی ۴ سال.

دانه ها

بسیاری از دانه ها مانند رازیانه حدود ۴ سال عمر می کنند. دانه خشخاش و کنجد در این میان استثنا هستند و باید پس از ۲ سال به دور انداخته شوند.

عصاره ها

عصاره هایی مانند نعنا می توانند تا ۴ سال سالم بمانند. با این حال عصاره خالص وانیل، شامل این مورد نمی شود – این عصاره به علت محتوای بالای الکلش تا آخر سالم خواهد ماند.

خشکبار و سبزی خشک فردوس ناب

توصیه های فردوس ناب برای نگهداری و ذخیره سازی

برای اینکه عمر ادویه جات را بالا ببریم، آنها را در جایی خشک و خنک نگهداری کنید مانند یک گنجه. ذخیره سازی ادویه جات در قفسه ای نزدیک به اجاق گاز ایده خوبی نخواهد بود، زیرا گرما سرعت در هم شکستن ادویه جات و سبزیجات خشک شده را بالا می برد.

پرهیز از رطوبت اضافی

خشک نگه داشتن ادویه جات و سبزی خشک عطر و طعمشان را برای مدت زمان طولانی تری قوی نگه می دارد. کاهش رطوبت خارج از بطری ها نیز به کاهش خطر خرابی کمک خواهد کرد. ادویه جات را هنگام اضافه کردن به غذا مستقیم روی آن نگیرید چون بخار غذا به ادویه رطوبت می دهد و به جای این کار از یک قاشق خشک برای منتقل کردن ادویه به غذا کمک بگیرید.

فریزر نیز یکی دیگر از مکان های اشتباه برای نگهداری ادویه جات است، هر بار که ظرف نگهدارنده ادویه از فریزر خارج می گردد، چگالش ایجاد می شود که بیشتر طعم ادویه را از بین خواهد برد.

چطور متوجه شویم که ادویه ارزش استفاده کردن را دارد؟

اگر خاطرتان نیست که دقیقا چه زمانی آن مرزنجوش را خریده اید، مقداری از آن را کف دست خود بریزید و با انگشت بمالیدش سپس استشمامش کنید. وقتی ادویه را با انگشت مالیدید در واقع روغن های درون آن را فعال کردید، و باید بویی قوی بدهد. اگر ادویه بوی خاصی نداشت پس بهتر است جایگزینش کنید.

اگر ادویه تان کم خاصیت شده ولی باز هم می خواهید استفاده اش کنید، می توانید دوبرابر آنچه در دستور پخت گفته شده ادویه بریزید.

شرکت خشکبار و سبزی خشک فردوس ناب؛ تولید کننده مرغوبترین سبزیجات خشک در سطح خاورمیانه

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

0

بالا

X