تشخیص عسل طبیعی از تقلبی
۰
سبزی خشک عسل

به نقل از شرکت خشکبار و سبزی خشک فردوس ناب: عسل یکی از مواد مغذی است که از دیرباز مورد استفاده قرار گرفته است عسل در طب سنتی جایگاه خاصی دارد و به عنوان یکی از ارزشمند ترین مواد غذایی به دلیل دارا بودن مواد مغذی از قبیل قندهای طبیعی مواد آلی معدنی و ویتامین ها و به ویژه تامین بخشی از انرژی روزانه از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است علاوه بر این در طب سنتی اثرات درمانی عسل در درمان برخی از بیماری های گوارشی ضعف اعصاب سرفه در غیره اشاراتی شده است.

 

سبزی خشک ناب
سبزی خشک ناب، عسل.

مزه عسل طبیعی و تفاوتش با عسل تقلبی

عسل طبیعی علاوه بر شیرینی خاص دارای مزه و طعم ویژه ای است که فقط در اصل وجود دارد و اصل های مصنوعی فاقد این مزه می باشد عسل خالص و اصل به جز مزه شیرینی طعم مطبوع دارد که بسته به گیاهان فرق می کند در حالی که عسل های نامربوط تقلبی مصنوعی و صنعتی به جز مزه شیرینی چیزی ندارند.

تشخیص عسل طبیعی از تقلبی با بو

اگر درپوش عسل مادر بسته باشد هنگام باز کردن درپوش بو رایحه مطبوع عسل طبیعی را می‌توانید استشمام کنید هر نوع عسل طبیعی متناسب با گل استحصال شده از آن دارد عسلی که بوی خاصی ندارد کمی مشکوک به تقلبی است.

سفتی و غلظت عسل طبیعی و تشخیص از تقلبی

عسل طبیعی به سرعت در دهان آب می شود و پس از مصرف ایجاد انرژی می کند در حالی که اثر غیرطبیعی طعم آبنبات می‌دهد
آب یک راه ساده برای تشخیص عسل طبیعی از تقلبی

اثر را در آب سرد بریزید خواهید دید که عسل طبیعی کاملا حالت چسبندگی خود را حفظ می‌کند و خیلی سخت و دیر در آب سرد حل می‌شود اما عسل تقلبی سریع در آب حل میشود.

سبزی خشک عسل
سبزی خشک ناب، عسل.

یک راه دیگر برای تشخیص عسل طبیعی از تقلبی اینگونه است که اگر اثر را در داخل لیوان محتوی آب بریزی چنانچه به صورت عمودی وارد لیوان پر از آب شد و در آن جمع شود و به سرعت حل نگردد اصل مطلوبی است ولی اگر اثر هنگام ریختن در آب حل شود از مطلوبیت بر خلوص کمتری برخوردار است.

تست عسل طبیعی از تقلبی با کبریت

اگر یک کبریت را روشن کرده و داخل عسل بیندازید می‌توانید تشخیص دهید که آیا عسل طبیعی است یا تقلبی؛ ولی اگر کبریت روشن موجب آتش گرفته نشد یعنی اصل طبیعی است اگر ولی اگر عسل تقلبی باشد به سادگی آتش نمی‌گیرد.
تست عسل طبیعی از تقلبی با نان تست
اگر عسل طبیعی را روی نان تست به مالیدن آن بعد از چند دقیقه صفر می‌شود اما اگر اصل و تقلبی روی نان مالیده شود نامدار خواهد شد.

تست عسل طبیعی از تقلبی با زرده تخم مرغ

یکی از جالب ترین روش های تست عسل طبیعی از تقلبی استفاده از زرده تخم‌مرغ اثر را با زرده تخم‌مرغ مخلوط کنید اگر زرده کامل شبیه زرده تخم مرغ پخته شد اثر طبیعی در غیر این صورت تقلبی است.

سبزی خشک عسل
سبزی خشک ناب، عسل.

آیا عسل طبیعی شکرک میزند؟

عسل طبیعی به دلیل داشتن دیاستاز بعد از مدتی ته نشین میشود رس می‌زند یعنی ذرات قند عسل متولد شده و مانند روغن نباتی سفت می‌شود و تفاوت آن با شکرک زدن در مربا ایجاد می‌شود این است که بلورهای عسل رس زده خیلی از گروه‌های مربای شکرک زده می باشند.
در مجموع عوامل محیطی از قبیل رطوبت دما و ترکیبات اسد اندازه درصد بالای مواد قندی آنزیم دیاستاز(که باعث جذب ذرات موجود در عسل و ته‌نشینی و کدورت) می شود موجب پدیده‌ای شکل زندگی می‌شوند که این خاصیت در عرصه‌های طبیعی دیده می‌شود.

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

0

بالا

X